Zahradní technika – jedním z nejožehavějších témat, která vyvstávají v průběhu revize spotřebičů, je stav přívodních šňůr zahradní techniky. Týká se to například elektrické sekačky na trávu, elektrických plotových nůžek, vyžínačů, řetězových pil, cirkulárek a ručních kotoučových pil a podobného nářadí. Právě zde vzniká velké nebezpečí, že se šňůra v průběhu práce přesekne nebo přestřihne, což je ta lepší varianta, ta horší však spočívá v pouhém narušení izolace kabelů. Jestliže takový defekt přehlédneme, a přejedeme po šňůře holou rukou, nejlépe zpocenou, může to být naše poslední minuta v životě. Nechte tedy v první řadě při revizi spotřebičů zkontrolovat všechny tyto stroje či přístroje.

nářadí elektrikáře

Kuchyňské spotřebiče – v kuchyních se velmi často pracuje s topnými zdroji, a zde vzniká podobné nebezpečí, zejména z důvodu přehřátí či propálení šňůry. Velmi snadno tu například propálíte izolaci u kávovaru, varné konvice či toustovače, anebo u dalších pomocníků, které nedbalostí pokládáte do blízkosti rozpálené trouby, zapnutého plotýnkového vařiče nebo plynového hořáku.

žehlička v ruce

Psací stůl – o tomto se zde zmiňujeme zcela záměrně, protože pod psacím stolem se častokrát objevují různé prodlužovací šňůry, kam je zapojen počítač, tiskárna, monitor, lampička a další spotřebiče. Jestliže je některá z přívodních či prodlužovacích šňůr skřípnuta např. pod židlí či pod stolem, a později se ze sevření uvolní, může tu docela snadno dojít k požáru nebo smrtelnému úrazu. Psací stoly jsou nebezpečné hlavně v létě, kdy je teplo, chodíme doma naboso, a zpocenou ploskou chodidla se pak dotkneme obnažené kabelové izolace. Slaný pot je totiž perfektní vodič elektřiny.

Domácí dílna – v domácí dílně se elektrikáři rovněž setkávají s některými problémy. Jsou to například poškozené přívodní kabely u vrtaček, stolních či úhlových brusek, elektrických kladiv a dalšího elektrického ručního nářadí. V dílně dochází především k mechanickému poškození, a to se stává například v zápalu pracovní činnosti, kdy přehlédnete přítomnost šňůry a nevěnujete jí pozornost, protože veškerou snahu a energii upínáte na váš pracovní výkon.