Přesná číselná hranice, od které by se tlak měl označovat jako nízký, není přesně stanovena. Fyziologický tlak u každého jedince se výrazně liší, proto ta samá hodnota může být pro Vás nízká, zatímco pro jiného v normě. Nižší tlak navíc bývá považován za zdravější, protože ke snížení tlaku dochází u pravidelně sportujících osob. Také osoby se zdravou váhou mívají tlak spíše nižší, zatímco u obézních má tendenci se zvyšovat.

monitor krevního tlaku

Jak můžeme rozpoznat potíže způsobené nízkým tlakem?

Spíše než měřením tlaku bývá problém diagnostikován na základě příznaků, mezi které typicky patří tyto:

  • Motání hlavy, závratě, případně i ztráty vědomí způsobené nižším prokrvením mozku
  • Studené periferní oblasti těla, zejména končetiny, celková zimomřivost
  • Únava, nespavost a deprese

Díky svým projevům tedy může nízký tlak pořádně znepříjemňovat život, i když bývá považován za méně nebezpečný, než tlak vysoký.

První pomoc při sníženém tlaku

V situaci, kdy je stav akutní a kdy pociťujete závratě, se snažte neměnit prudce polohu, zejména rychle nevstávat. Vyhnout byste se měli i teplotním šokům. Dbejte na dodržování pitného režimu, jelikož dehydratace může potíže hodně zhoršit. Dlouhodobě se dá tlak ovlivnit stravou – zařaďte do svého jídelníčku sůl, česnek, červenou řepu, lékořici nebo rozmarýn, tyto dle lidové medicíny totiž krevní tlak zvyšují.
měření tlaku

Vyhněte se kofeinu

Přestože se kofein k léčbě nízkého tlaku mezi babskými radami běžně doporučuje, snažte se mu naopak vyhnout. Dlouhodobě totiž problém nejen neřeší, ale může jej dokonce i zhoršovat. Po příjmu kofeinu se tlak sice krátkodobě skokově zvýší, nicméně po odeznění efektu naopak jeho stálá hodnota většinou klesá, a potíže se tím prohloubí. 

Pokud na sobě pozorujete symptomy zmíněné výše, může se tento problém týkat i Vás. Nezapomeňte ale, že podobně se může projevovat i řada jiných onemocnění, proto při závažnějších obtížích neřešte nic sami a problém raději konzultujte se svým lékařem.