Každý člověk by měl vědět, že má nějakou rezervu pro případ nouze kdykoli se může něco stát pokazit v domácnosti nebo na autě. Ne každý má ale peníze bokem většina z nás se uklidňuje výmluvami, že bude šetřit od zítra nebo dalšího měsíce, protože bude větší výplata bude si moct něco odložit ale není to pravda pokud opravdu chceme tak je nejlepší začít hned. Nic se nemá odkládat a už vůbec ne pokud jde o finance na kterých máme založený skoro celý život.

 Peněženka, peníze

Přemýšlíme kam vlastně naše peníze dáváme za co nejvíc utrácíme jsou to potraviny a na nich se dá nejvíc ušetřit i přesto že jsou pomalu dražší než vše ostatní. Někdy jsou levnější věci lepší ale ne vždy to tak je. Nejlepší je založit si deníček do kterého si zapisujeme za co utrácíme a pak máme alespoň přehled a víme kde máme největší výdaje. Měli bychom si psát i maličkosti které koupíme.

 

Nejdůležitější je si uvědomit proč šetříme a na co. Pokud máme našetřené nějaké peníze a nic se nám nepokazí tak je můžeme využít třeba na dovolenou nebo výlety. Když máme děti většinou platíme vše, co se jich týká. Pro miminka kupujeme plenky, oblečení, lahvičky a hračky. Vždy to ale jde stačí malá částka každý měsíc, která v závěru může být spořena i pro ně. Existují různé spořící účty, které mohou být do budoucna pro naše děti novým začátkem

 Notebook, kalkulačka

Když něco kupujeme měli bychom přemýšlet i nad částkou kterou musíme dát abychom to dostali. Při nákupu je dobré mít napsaný seznam podle kterého věci vybíráme a nemusíme chodit mezi regály které nás lákají k tomu abychom si vzali i to co nepotřebujeme jen proto že se nám to líbí nebo že na to máme chuť. Mezi další platby patří i mobilní telefon, elektřina a plyn. Platit to ale musíme bez toho se neobejdeme. Je jen na každém z nás, jak s penězi naloží a jak bude šetřit ale každý to dokáže.