Není pravdou, že rakvička se šlehačkou či sklenička vína je vždy něco, co nám uškodí na zdraví. Naopak, může to být i velmi důležitou součástí našich životů. Preventivní lékařské prohlídky by našemu tělu měly také pomoci s případným včasným odhalením problémů. Ale co si budeme říkat, nejdůležitější je prostě psychická pohoda.
Na preventivní prohlídku k obvodnímu lékaři bychom měli chodit každé dva roky. Vyšetří nám krev, moč a zkontroluje očkování, zejména proti tetanu. Výskyt rizikových onemocnění, jako je cukrovka, vysoký tlak, infarkt a rakovina, to všechno je potřeba hlídat.
doktor s čapkou
Prohlídka by také měla monitorovat naše rizikové chování, jako je třeba závislost na alkoholu, tabáku nebo třeba drogách.
Každá taková prohlídka by měla také zkontrolovat naši výšku, váhu, orientační vyšetření zraku i sluchu, vyšetření hlavy, krk, hrudníku i břichu. Samozřejmě přiměřené věku se také posuzuje psychický stav. U starších lidí se pak kontroluje podezření na úbytek kognitivních funkcí. Prostě při prevenci se vyšetří všechno, co je tak nějak u praktického lékaře možné.
Samozřejmě všechny vyšetření lze provádět výhradně za spolupráce pacienta a lékaře, tedy je dobré, aby si každý uvědomil, že vyšetření podstupuje hlavně kvůli sobě.
chodba v nemocnici
Nejeden lékař potvrdí, že takové vyšetření, pokud je pečlivě provedené, může zachytit i drobné zdravotní odchylky, na které se následně může zaměřit a tím předcházet závažným zdravotním problémům. Pravdou je, že lidé na tato vyšetření poměrně často nechodí nebo jen v minimálním počtu. Většina osob chodí pouze a výhradně s akutními problémy, v případech, kdy potřebují vyřídit administrativní záležitosti nebo prostě potřebují předepsat nějaké léky.
I když je velká snaha všech lékařů o to, aby pacienti na preventivní prohlídky chodili a zvou je, stává se často, že je neabsolvují. Většina lidí, kteří v termínu prohlídky podstoupí jsou starší věkové skupiny pacientů. Podle některých statistických údajů je to maximálně 70 procent lidí. U většiny ordinací se ale jedná spíše o 30 až 50 procent pacientů.