Když si kupujete koberec, zajímá vás zejména jeho vzhled a měkkost, případně kvalita provedení a životnost. Obvykle v den koupě nemyslíme zrovna na to, že bude také zapotřebí občas jej podrobit čištění důkladnějšímu, než jen vysavačem. Údržba koberců je totiž jejich úskalím, ale vždy záleží na tom, jak se k tomu postavíme.

děti na koberci

O paradoxech koberců

Čím tvrdší podlaha, tím snazší údržba – tento výraz je pravdivý zejména ve chvíli, kdy porovnáváme běžné podlahové krytiny, jako je dřevo (palubky), laminát (plovoucí podlaha), vinyl, keramická či kamenná dlažba a koberce. Máte-li na podlaze kamenné dlaždice nebo palubky či parkety, k pravidelné údržbě a očistě vám postačí běžný mop, smeták a vhodné čistidlo. Udržovat v potřebné jakosti tyto typy podlah zvládnete sami, a to velice levně. Jiná situace je ovšem u koberců, tam se počítá s tím, že čas od času je nutné koberec podrobit důkladnějšími čištění koberců v Praze Wismont čištění, než je pouhé odsávání prachu vysavačem. Tehdy se povolává stroj na mokré čištění, např. Rotovac.

nohy na koberci

Čím tvrdší podlaha, tím menší zápach – s údržbou podlah také souvisí náchylnost k zápachu. Podlaha je v domě či v bytě a jakémkoli obytném prostředí nejvíce zatěžovanou oblastí, a to za každých okolností, ať už se po ní procházíte v obuvi anebo naboso. Zbavit zápachu dlažbu, parkety a lino je jednoduché, stejně jako zbavování prachu a běžných nečistot, čisticí prostředky si se zápachem obvykle poradí, a pokud ne, existují i silnější přípravky.

Ovšem zbavit zápachu koberec, po jehož povrchu se chodí naboso či v ponožkách, a tento je pouze pravidelně vysáván sáčkovým vysavačem, je nemožné. Typický odér z chodidel se na koberec obtiskne již po docela krátké době a vysavač si s ním neporadí, zde musí nastoupit opět čisticí stroj, který z vláken odsaje zbytky zaschlého potu a bakterie, pro které je zdrojem obživy.