Jen málo látek dokáže pohladit naše smysly právě jako samet. Jeho hladkost a měkkost je nenapodobitelná. Samet umí polechtat i naši představivost při čtení historických románů, protože býval součástí krásných paláců a také nacházel uplatnění pro výrobu svátečního a luxusního šatstva. Urozené dámy měly samet na těžkých večerních róbách pro významné příležitosti, na pláštích, které je hřály. Na sametových dečkách se přenášely významné dobové relikvie. Tato látka nesměla chybět ani v ložnicích, kde se využívala jako potahová textilie pro polštáře a také na těžké závěsy, které tlumily hluk a dokázaly zabránit průchodu slunečního svitu. Nejčastěji se samet používá jako jednobarevní textilie.

samet1

V dávné době se samet dělal z hedvábného vlákna. Taková látka byla lesklá, jemná a obzvláště příjemná na dotyk. Jeho pořízení bylo velice finančně náročné. Později se zavedlo využití bavlněných vláken, ale také lněných a vlněných. To udělalo samet cenově dostupnějším a také pevnějším a trvanlivějším. Dnes se vyrábí i syntetické samety (polyester, nylon, viskóza), ale současné módní trendy zažívají návrat k přírodním surovinám, a i v textilním průmyslu je to znát.

samet2

Když zapátráte v historii této textilie, pravděpodobně vás zavede někam do okolí Hedvábné stezky. Mohlo by jít o území v oblasti Kašmíru, který se nachází v pomyslném trojúhelníku: Indie, Pákistán a Čína. Díky velkému a čilému obchodnímu ruchu a dovednosti hlavně arabských obchodníků, se samet dostal do Evropy. Jeho krásou byli nadšení hlavě v Itálii a také se tam okamžitě začala vyvíjet snaha o jeho výrobu. Ta byla úspěšná a z měst jako Florencie, Benátky, Janov, Lucca se stala doslova světově vyhlášení textilní města.

Samet Prima obchod oceňovaly všechny šlechtické rody a někteří významní lidé trvali dokonce na tom, aby byli pohřbení v sametovém oblečení. V sametu si občas vyrazí i celebrity. Gwyneth Poltrow nosila povedený karmínový sametový smoking.

Naprosto dokonalý je samet pro potahy křesel a pohovek a žádný materiál se mu v tomto použití nevyrovná. Samet je elegantní, smyslný a příjemný na dotek.