Rodinné domy jsou převážně spojené se zahradou, větší nebo menší, terasami a i zimními zahradami. Bytové domy se stavějí tak, že byty mají už i větší balkóny, nebo u domu jsou menší předzahrádky. Lidé, zvlášť ve městě, touží mít svůj kousek přírody jen pro sebe.

domy v zimě

Každá zahrada malá nebo velká, ať okrasná či užitková, si vyžaduje svoje. Abyste z ní měli radost, na jaře méně práce, tak podle zkušeností mnohých zahradníků je dobré se ji věnovat i v zimních měsících.

Nevíte, co vše můžete pro svou zahradu udělat? Zde je několik rad:


      v  V zimních měsících, pokud je málo sněhu a nemrzne!, nezapomeňte občas polít rododendrony a dřeviny.


      v  Pokud doma topíte pouze dřevem, posypte tímto popelem záhony i trávník. Dřevěný popel je vynikající hnojivo, které obsahuje především hodně draslíku, vápníku a navíc neutralizuje kyselé půdy.


      v  Máte možnost si v klidu přečíst různou odbornou literaturu o těch rostlinách, které plánujete vysadit. Zároveň si na papír nakreslete takový plán výsadby, jak zeleniny, květin, tak nových okrasných stromků a keřů. Je dobré si dopředu zjistit, co která rostlina bude pro svůj růst potřebovat.


      v  Pokud vám zbyla stará semínka, vyzkoušejte jejich klíčivost a pořiďte si semínka nová, která v zimních měsících budou i s přijatelnou cenou. Dopředu máte možnost si zase zjistit jejich klíčivost. Přestože poslední roky je těch semínek na trhu velké množství, určitě máte i tu zkušenost, že ne každá semínka vyklíčí.

sníh na krmítku
Byt bez zeleně je takový studený. I když je interiér velmi pěkně zařízený, ale není v něm umístněna zelená rostlina, tak už na první pohled víte, že něco vašemu bytu chybí. Pokud patříte mezi ty, kteří se musí smířit jen s pokojovými rostlinami, volte je hlavně podle orientace oken. Každý si může pořídit kousek živé přírody. Třeba i jenom zelené bylinky, které budete mít v kuchyni. Co je důležité, než si koupíte jakékoliv rostliny – zajímejte se o to, jaké podmínky potřebují ke svému zdravému růstu. Pak vám určitě přinesou jenom radost.
bílorudý pokoj

Každý dům a každá zahrada by mněla mít na vhodném místě krmítko pro ptáčky. Krmítko můžete umístit i na parapet okna. Pro vaši zahradu je ptactvo velmi užitečné, protože dokáže vaší zahradu zbavit mnohých hmyzích škůdců. Nezapomínejte je krmit, odvděčí se vám.