Kompresor je velice důležitý stroj, díky kterému můžeme mít k dispozici neustále určitý tlak vzduchu, což se hodí v mnoha oborech, a proto si o nich povíme.

Bez kompresoru to nepůjde

Pístový

Ve spoustě firmách je potřeba mít spolehlivý kompresor, protože se postará o neomezené množství vzduchu za určitého tlaku. Pěkným příkladem je autolakovna, kde je za pomocí silného kompresoru zapotřebí udělat kompletní lak. K tomu je zapotřebí neustále stejný tlak, aby se barva stříkala rovnoměrně. Těchto strojů je poměrně hodně, a proto je dobré si o nich udělat malý přehled. Vůbec nejčastějším typem je pístový kompresor, protože tento typ začíná od malých přístrojů pro kutili až profesionální mašiny, jenž vydrží tvrdý provoz ve velké firmě. Vůbec ty nejmenší můžou být i bezolejové, jenž mají poměrně jednoduchý princip fungování.

nástrroje na kompresor

Velice známé jsou vodorovné pístové kompresory se vzdušníkem, což je klasika, na kterou se dá vždy spolehnout. Druhým podtypem je vertikální provedení, jenž je vhodný do malého prostoru. Posledním podtypem jsou vysokotlaké, jenž mají robustnou konstrukci a zvládnou opravdu vysoký tlak.

Šroubové

Jak už z názvu vypovídá, tak zde hlavní pohyb nevykonává píst, ale šroubovice, což znamená zase jiné parametry. Dříve byly šroubové kompresory opravdu speciální a byly jen v největších firmách v naší zemi.

starý kompesors

Samozřejmě strojírenství se neustále posouvá dopředu, a proto jdou za slušnou cenu pořídit i poměrně malé stroje tohoto typu. Jistě Vás zaujme, že vynikají účinnosti přes 90 %, což je u těchto strojů opravdu slušné. Šroubový typ je především vhodný pro stálý odběr, což je rozdíl oproti pístovém. Naštěstí u těch dnešních nalezneme elektroniku, jenž zajistí průběžnou výkonnost, aby se stroj co nejméně opotřebovával. Takže pokud potřebujete kompresor, aby pracoval bez vypínání po celou pracovní dobu, tak vzhledem k ekonomickému hledisku se v dlouhodobém horizontu vyplatí rozhodně šroubový typ. Zároveň má nenáročný provoz a je šetrnější k životnímu prostředí, což ho jen posouvá v oblíbenosti směrem nahoru.