Slunce do oken našich domovů proniká neustále. Ač jsme za to někdy rádi, protože přece jen je veseleji, když sluneční paprsky tančí po stěnách a zahání naši špatnou náladu, většinou nás příliš oslňují, odráží se v zrcadlech a na monitorech televizorů a počítačů.
Musíme je tedy tlumit okenními stínícími clonami, které zároveň brání před přehřátím místností. Ostrému slunci nedovolí pronikat dovnitř našeho domu nebo bytu a v oknech v přízemí brání též zvědavým pohledům zvenčí. Nesmíme zapomenout ani na jejich nezanedbatelnou roli ve zkrášlení celého prostoru, samozřejmě při vkusně zvolených materiálech, ať už jde o hliník, PVC nebo látku.
 žaluzie v okně
ŽALUZIE
Propouštějí světlo podle nastavení sklonu lamel a u celostínících dokonce neprosvítá světlo ani jejich průchody. Postarají se tedy i o potřebnou tmu při spaní. Sluneční paprsky odrážejí nejlépe světlé barvy a stříbrná a lze je mít lesklé, matné nebo s metalízou. Žaluzie můžeme ovládat šňůrkou či řetízky, ale také dálkovým ovládáním a dnes už i automaticky přes solární články za pomoci časových a světelných čidel. Nejběžnější jsou vodorovné žaluzie, ale do větších prosklených skel se hodí se svislými lamelami. Oboje lze upravit i do neobvyklých tvarů oken.
okenní závěsy 
ROLETY
Propouštění světla u rolet hodně ovlivňuje jejich materiál. Je třeba si jej dobře promyslet, protože podle své barvy dodávají odstín i celé místnosti. Rolet je mnoho druhů, kromě tradičních látkových můžeme zvolit plisované, římské s vodorovným řasením, americké z dřevěných tkanin, bambusové či jutové nebo speciální screenové. Navíjejí se na nekrytý nosný profil nebo do oblé či hranaté schránky.
 zatemnění oken
ZÁVĚSY
Jejich obliba nepolevila, i přesto, že se musí častěji prát. Dodávají však bytu měkkost a dokážou i dobře stínit. Nejvíce zatemňující jsou textilie z rubu opatřené zvláštní povrchovou úpravou, tzv. zátěrem z tenké vrstvy gumy.