Slyšeli jste někdy o předpjatém betonu? Tato stavební technologie se využívá již několik stovek let, a to díky znalosti mechanického namáhání. Právě předpjaté konstrukce jsou základem pro stavbu mostů nebo jiných staveb, u kterých se předpokládá větší tahové napětí. Možná totiž víte, že tento kompozitní materiál je typickou pro svou vynikající pevnost v tlaku, ale velmi nízkou pevnost v tahu. Z tohoto důvodu se musí do konstrukce přidávat ocelová pevná lana, která se natáhnou buď před zatuhnutím nebo až po zatuhnutí betonové směsi. Jakmile se totiž lana uvolní, vytvoří v samotném kompozitu tahové napětí, které pro tento materiál není problémem. Při vyvození ohybu na danou konstrukci pak nedochází k tahovému napětí, ale pouze k menšímu a většímu tlakovému, což je pro konstrukci samozřejmě výhodné.
betonová koule

U dekoračních účelů to není vůbec podstatné

Tyto konstrukce se využívají na stavbách, kde je to nutné. Jak je to však například u různých podlah nebo dalších prvků, které nemusí být tímto způsobem vyztužované? Například takové dekorační předměty jsou namáhání jenom vlastní vahou, a proto je nutné u nich zajistit především to, aby se vlivem vlastní hmotnosti nezbortili. Aby se to však stalo, musel by mít takový dekorační předmět několik tun, což zpravidla nemá. Z tohoto důvodu je možné jakékoliv působení napětí u dekoračních předmětů z tohoto kompozitu zanedbat.
betonové čtverce

Vybírejte, co je pro váš interiér nejlepší

Jakmile tedy budete mít zájem o kvalitní dekorační předměty od mistrů umělců, můžete si jednoduše vybrat. Není v tom žádný háček, a to ani v rámci cen, ani v rámci čehokoliv jiného. Zkrátka jediné, co byste měli zajistit, je to, aby se vám vybíraný předmět líbil a vy se tak nemuseli trápit ničím jiným.
Ačkoliv někomu může přijít beton jako nudný materiál, který je dobrý tak možná k tomu, aby plnil statické funkce na stavbách, věřte tomu, že zajímavou volbou budou právě dekorační betonové výrobky, které mají něco do sebe.