Stále více a více nároční jsme co do spotřeby energie. A tak je na čase s ní alespoň trošku šetřit. Začít bychom mohli třeba v našich domácnostech, a to konkrétně u lustrů, lampiček a jiných podobných svítidel, kterých máme plný byt či dům. K tomu nám budou nápomocny kompaktní zářivky
Od klasiky k moderně
Klasickým žárovkám v podobě, jak jsme je dlouhá léta znali a používali, už zřejmě odzvonilo a musíme jít s dobou. Jako běžní občané pak v domácnosti nahradíme žárovky kompaktními zářivkami. Možná vás k této změně donutí informace o tom, že jejich účinnost je až o osmdesát procent vyšší a také podstatně déle vydrží, jedna zářivka nahradí co do životnosti deset obyčejných žárovek.
Jedinou nevýhodu tento zdroj světla přeci jen má a tím je problém s jeho likvidací, zářivky obsahují totiž nebezpečnou rtuť. V žádném případě by se tak neměly vyhazovat spolu s běžným odpadem. S tímto problémem se výrobci snaží vypořádat, zářivky jsou zařazeny mezi produkty určené k recyklaci. V ceně, za kterou zářivku zakoupíte běžně v obchodě, je obsažena rovnou i částka určená na její bezpečnou likvidaci.
pohádkové fantazie.jpg
Kvalita je samozřejmostí
Za kvalitu je třeba si připlatit a věřte tomu, že u zářivek to platí dvojnásob. Klasické žárovky sice naši peněženku nijak výrazně nezatížily, ale také dlouho nevydržely, a koho by pořád bavilo je vyměňovat. Zářivky jsou sice dražší, ale zase vydrží déle a mají podstatně nižší spotřebu a vydrží i déle (oproti žárovce v průměru až desetkrát víc). Jednoduchými počty dojdete k tomu, že se prostě vyplatí.
Vybírat můžete mezi rozličnými tvary a velikostmi, nemusíte mít ani obavy z toho, že by se do vašeho starého lustru nevešly. Co se týká barev, i zde máte volbu, kromě klasického teplého světla si můžete místnost ozářit červeně, modře, růžově nebo žlutě.